Dijital Pazarlamada Kullanıcı Deneyiminin (UX) Önemi

UX, dijital pazarlama için kalitatif bir temeldir veya herhangi bir pazarlama diyebilirsiniz. Kullanıcı deneyimi sadece Ürünün tanıtımı değildir.

Kullanıcı deneyimi, müşterilere anlamlı bir deneyim sağlayan ürün ve hizmetlerin yaratılması ve yaratılması için kullanıcının ihtiyaçlarının anlaşılması olarak tanımlanabilir. Bugün dijital dünyamızın vazgeçilmez bir özelliğidir. Artık önemi giderek artan bir konu. Günümüzde tüketiciler ihtiyaçlarının anında karşılanmasını istiyor. Arama motorları, uçuş rezervasyonu, yemek siparişi, online alışveriş, internet bankacılığı veya arkadaşlarla kontrol vb. İlgi alanlarını çekmek ve gelire dönüştürmek isteyen işletmeler için UX, başarılarının ve hayatta kalmalarının temel parçasıdır.

UX, görsel tasarım, bilgi mimarisi, etkileşim tasarımı, kullanılabilirlik, kullanıcı arama ve içerik stratejisi gibi farklı ilkelerin birleşimidir. Semantic Studios’un başkanı Peter Morville, UX ve bilgi mimarisinin öncülerinden biridir. UX petek yarattı değerli bir kullanıcı deneyiminin özelliklerini resmileştirmeye yardımcı olmak. UX’in kullanışlı, katlanabilir, güvenilir, değerli, arzu edilebilir ve erişilebilir olması gerektiğini söyler. Petek uyarlanabilir ve aynı zamanda UX ilkelerini ana hatlarıyla belirtir ve benzersiz ihtiyaçlara göre önceliklendirilebilir. Dijital pazarlama stratejileri geliştirme ve uygulama söz konusu olduğunda kullanıcı deneyimi daima unutulur. Ancak, bir işe başlarken hatırlanması gereken ilk bölüm olmalı ve kişiselleştirmeye ve rahatlığa öncelik veren başarılı dijital pazarlamanın kritik öneme sahip bir bileşenidir.

UX, dijital pazarlama için kalitatif bir temeldir veya herhangi bir pazarlama diyebilirsiniz. Kullanıcı deneyimi sadece Ürünün tanıtımı değildir. Ürünün kendisine dokunur. Pazarlama ve tasarım birbirinden farklı terimlerdir. Pazarlama, insanların bir şeyler istemesini sağlar ve tasarım, insanların istediği şeyleri yapmakla ilgilidir. Tasarım kullanıcı deneyimini yönlendirir. Bu, spektrumun sonunda ürün tasarımına daha fazla yaşama eğilimindedir. Kullanıcı deneyimi tasarımcıları genellikle dijital pazarlama ekiplerinin yakınında çalışır ve kampanyalarla yapılan bazı optimizasyonlardan sorumludur.

Kullanıcı Deneyimi Çoklu Araştırma Yaklaşımları Kullanıyor
Kullanıcı deneyimi, araştırma odaklı bir disiplindir. İyi tasarlanmış ürünle çözülebilen gerçek insan ihtiyaçlarını keşfetmeye ve anlamaya odaklanır. Nitel olan araştırma metodolojilerine odaklanırlar, böylece bir problemi ve durumu çerçevelemede mükemmellik yaparlar ve nicel olarak daha doğru bir şekilde değerlendirilebilirler. Birden çok araştırma yaklaşımının kullanılması, bir ürünün kolayca keşfedilebilir olmasını ve müşterilerin ticari değer yaratabilmesi için müşteriler için gerçek insani değerler üretmesini sağlar. Diğer taraftan, dijital pazarlama araştırma yollarını pek üretmez. Pazarlama araştırması daha çok sabit bir ürün için bilinen bir pazarın nicelleştirilmesine odaklanır. Yani tamamen nicel yöntemlere odaklanmakla ilgili.

Kullanıcı Deneyimi Sadece Arayüzlerle İlgili Değildir
Kullanıcı deneyiminin tamamen güzel arayüzler yaratmakla ilgili önemli bir yanılgısı vardır. Ama bu doğru değil. Bu, Kullanıcı deneyiminin yalnızca küçük bir parçasıdır. Temel olarak, kullanıcı deneyimi tamamen insanlar ve teknoloji arasındaki ilişki ve bu ilişkiyi tanımlamak ve tasarlamakla ilgilidir. Dünyada teknoloji ve dijital bozulma miktarı arttıkça, bu ilişkinin doğası da ön plana çıkıyor.

Kullanıcı Deneyimi Dijital Pazarlamanın Balta Saydığından Daha Fazlası
Dijital pazarlama alanındaki sosyal medya etkisi inanılmaz. Sadece insanlar değil, ürünler de sosyal ağın önemli bir parçası haline geldiğinde ne olacak? Gelecekte, sosyal medyadaki çoğu etkileşim sadece insanlar hakkında değil, ürünler veya ürünler ve insanlar arasında olacaktır. Her yerde olacak. Artık kendinizi rahatça uzaklaştırabileceğiniz bir şey olmayacak ve bu durumda pazarlamanın buna çok az katkısı var. Yani dijital pazarlamanın temel becerileri tek başına çalışmaz. Bunun yerine, dijital ürünler ve hizmetler hakkında daha büyük konuşmalar yapmalıdır. Daha spesifik olarak, ürünlerinizi tasarlarken temel bileşenler olacaklardır.

Tanıtımını yaptığınız ürünlerle ilgili kullanıcı deneyimleri, pazarlama planınıza dahil edip etmemenizden bağımsız olarak gerçekleşecektir. En önemli pazarlama, pazarladığınız anların ve kanalların dışında gerçekleşir ve buna deneyim denir. Dijital pazarlama, basılı, dijital mobil üzerinden müşterilere ulaşmak için kullanabileceğimiz kanallara odaklanıyor. Ancak müşteriler muhtaç insanlar. İnsanların kanalı yok. Kanallardaki boşluklar arasında yaşama eğilimindedirler. Bu boşluklar, kullanıcı deneyimi tasarımının yaşadığı yerdir. Son zamanlarda, çapraz kanal deneyimleri ve çok kanallı deneyimler gibi kavramlar başlamıştır. Kullanıcı deneyimini dijital pazarlama ekibinizin bir parçası olarak dahil etmek dengesizliği gidermenize yardımcı olacaktır. Bir pazarlamacı olarak neyin alakalı neyin olmadığını bilmek çok zordur ve çalışmanızı etkiler.

Kullanılabilirlik ve Kullanıcı Deneyimi Farklı
Kullanılabilirlik, kullanıcı deneyiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Bir kullanıcı arayüzünün bir kullanıcı için nasıl olduğunu arar. Kullanıcı arayüzünüzün ne kadar verimli ve keyifli ve verimli olduğunu kontrol eder? Kullanılabilirlik, müşterinizin olumlu veya olumsuz deneyimleri için hayati önem taşır. Öte yandan, kullanıcı deneyimi, ürünün veya hizmetinizle etkileşime girdiklerinde kullanıcının duygu ve tutumlarıyla ilgilenir.

Kullanıcılar ürününüz ve hizmetiniz hakkında olumlu görüşler yaymaktadır. Keyifli kullanıcı deneyimi, markanızın doğal olarak savunuculuğunu iyileştirir ve markanızın piyasada bulunmasına yardımcı olur. Bu nedenle iyi pazarlama çabaları mükemmel kullanıcı deneyimleri oluşturur ve markanızla ve müşterilerinizle uzun vadeli bir ilişki kurar.

Pazarlamacıların Kullanıcı Deneyimine İhtiyacı Var
Dijital pazarlama dönüşümlere odaklanır, ancak bu negatif UX ile sonuçlanabilir. Olumlu bir kullanıcı deneyimi, başarı yolculuğunuzun hayati bir parçasıdır. Bu yüzden web sitenizi güvenilir ve yararlı bir pazarlama aracı haline getirin.

İşletmenizin yeterli büyümesi için müşteri memnuniyetine ihtiyacınız var. Olumlu bir kullanıcı deneyimi oluşturmak, müşteri memnuniyetini artırmak ve ürününüzü bu rekabetçi pazarda farklılaştırmanın en iyi yoludur. UX, siz ve müşterileriniz arasında ilişki kurmanın en temel unsurudur.

Bir kullanıcı istediği içeriği çevrimiçi olarak istediğinde birden çok seçenek arar: sosyal medyada tarama, arama ve meslektaşlarına sorma. Web sitesi içeriğini etiketlemek, düzenlemek, biçimlendirmek ve bağlamak, hem insan hem de teknolojinin kolayca erişebilmesi ve anlayabilmesi için önemlidir. Bu yüzden İyi SEO gereklidir ve çoklu kullanıcı deneyimi yönlerinin bir parçasıdır.

Kullanıcı deneyimi

Görsel Deneyim
Görsel deneyime yatırım yapmak, müşterileriniz için olumlu bir kullanıcı deneyimi geliştirmenin ve sürdürmenin tek yoludur. Görsel hikaye anlatımı yılın en iyi pazarlama stratejilerinden biridir ve gelecek yıllarda da olacaktır. Bu etkileşimli içerik biçimi, markanızı veya hizmetinizi müşterilerinize tanıtmak için her zaman yarışı kazanacaktır. Yazılı sözcük ve hareketsiz görüntülerden interaktif grafiklere, haritalara ve animasyonlara sorunsuz bir entegrasyon olan interaktif hikaye, yakınsama kültürümüzde yeni transmedia hikaye anlatım biçimlerinin yolunu işaret ediyor. Kullanıcılar, daha iyi deneyimler için dijital pazarlamanın yüzünü değiştiren markalarla deneyimlerini ve etkileşimlerini kontrol etmek için görsel deneyimleri dahil etme fikrini kullanabilirler.

Kullanıcı Deneyimi Bağlılığı Artırır
Müşteri terimi her zaman sadakatle karışmalıdır. Sadakat satın alınamaz veya zorlanamaz. Olumlu, ilgi çekici ve ödüllendirici tutarlı marka ve müşteri ilişkileri ve etkileşimleri ile yavaş yavaş olur. Bunu yapmanın tek sihirli formülü mükemmel bir Kullanıcı deneyimidir. Ux müşterinin sadakatini artırır. Dijital pazarlama çabalarınıza ne kadar çok yatırım yaparsanız, tekrar eden ve böylece sizi başarı yolunuzda motive eden sadık müşteriler geliştirirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi Vermek Dikkat Ediyor
Çevrimiçi ideal bir müşterinin yolculuğu ne olmalıdır? Sorunsuz gezinme, temiz bir satın alma yolculuğu, sindirilebilir ve dinamik içerik, birinci sınıf müşteri desteği ve mobil cihaz uyumluluğunu birleştiren kullanıcı dostu bir web sitesidir. Bir işletme kalabalığın arasından sıyrılabilir ve bu unsurları birleştirerek çevrimiçi bir ortam yaratabilir ve böylece markalarını tanıtabilir. Bu nedenle, başarı deneyimine kullanıcı deneyimini dahil etmek bir işletmenin önemli bir parçasıdır. Tüm içeriğin özetlenmiş bir resmini istiyorsanız, aşağıdaki veri noktalarını göz önünde bulundurun :

Kullanıcıların% 79’u, içinde bulundukları sayfayı güvenilir bulmazlarsa diğer sayfaları arayacaktır.
Akıllı telefon kullanıcılarının% 96’sı mobil uyumlu olmayan veya mobil cihazlarda uygun şekilde görüntülenecek şekilde tasarlanmamış web siteleriyle karşılaştı.
Kullanıcıların% 48’i mobil cihazlar için zayıf optimize edilmiş siteler bulduklarında hayal kırıklığına uğradıklarını söylüyor.
Çevrimiçi yayıncıların% 71’i, kullanıcı katılımını artırmak için iyi oluşturulmuş mobil içerik olduğunu iddia ediyor.
Müşterilerin% 95’i iyi kullanıcı deneyimine katılıyor.
Kullanıcı aramalarının% 63’ü akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, bilgisayarlar vb. Gibi birden fazla cihaz kullanır.
Yukarıda bahsedilen noktalar gibi, UX’in gerekli olduğunu ve dijital pazarlamada çok önemli olduğunu kanıtlayabilecek birçok istatistik var. Müşteriler, markalarla etkileşim kurmak için son derece etkileşimli ve görsel olarak hoş bir sanal ortam olmak istiyor. Kullanıcı deneyimi, bu dijital pazarlama döneminde isteğe bağlı bir nokta olarak düşünülemez. Müşteri beklentilerini karşılamazsanız, yalnızca bir sonraki markaya veya işletmeye geçerler. UX’e hak ettiği dikkati vermek için zaman, para ve kaynak yatırmanız gerekiyor. Başlangıç ​​maliyeti, başarı yolculuğunuzda elde edeceğiniz faydalara kıyasla çok daha azdır. Bu nedenle, olumlu kullanıcı deneyimine öncelik vermeye başlayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Dilerseniz Çerez-Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Gizlilik Politikasını Oku