NASIL Freelance SEO UZMANI OLUNUR

 

SEO herhangi bir online iş başarısı için kritiktir, bu yüzden bu alanda uzman olarak kendi otoritenizi oluşturmaya nasıl başlıyorsunuz?

Bu blogda, başarılı bir serbest SEO uzmanı olmak için geliştirmeniz gereken dijital becerileri ve zekayı keşfediyoruz.

SEO nedir ve neden önemlidir?
SEO, web sitenizin alakalı aramalar için Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamakla ilgilidir, bu da satışlarınızı artırmalıdır. Web siteniz için trafik oluşturmanın anahtarıdır ve iyi bir dijital pazarlama stratejisinin belkemiğidir. Bir web sitesinin ne kadar iyi performans gösterdiğinin temel göstergesi olarak, herhangi bir dijital işletmenin temel bir bileşenidir.

Sayfanıza trafik çekmenin birçok yolu olsa da, SEO’nun organik trafiğe, yani ücretsiz reklamlara atıfta bulunduğunu belirtmek önemlidir. İnsanların (veya işletmelerin) kendi şartlarına göre bir ürün veya hizmeti nasıl aradığını ve bulduğunu gösterir.

Bir SEO uzmanı için gerekli beceriler nelerdir?
Çoğu dijital profesyonel SEO’nun temel kavramlarını anlar, ancak sizi bir genelistten endüstride yalnız başına gitmeye hazır bir uzmana götüren unsurlar nelerdir? Bir başlangıç ​​noktası olarak, bir web sitesinin arka ucunun nasıl davrandığına dair kapsamlı bir anlayış geliştirmek için kodlama veya web tasarımında bir ders almayı düşünebilirsiniz.

Ve yumuşak becerilere gelince, SEO gerçekten analitik bir zihin gerektiren bir şeydir. Verileri sürekli olarak toplayacak, ölçecek ve araştıracaksınız, bu nedenle problem çözme işleminizde farklı veri türlerini nasıl sıralayacağınız, düzenleyeceğiniz ve görselleştireceğiniz konusunda net bir resim elde etmek önemlidir. Ayrıca, bu alanda gerçekten mükemmel olmak için üst düzey karar verme ve problem çözme konusunda doğal olarak becerikli olmanız gerekir.

Bilmeniz gereken SEO kavramları
SEO, kendi dili ve web sitenizi ve sayfa ziyaretlerinizi aşan en iyi uygulamaları olan teknik bir alandır. Aşağıda, bir SEO uzmanı olarak itibarınızı oluşturmak için ustalaşmanız gereken temel kavramlardan bazıları verilmiştir.

Yetki

Yetki kavramı, sitenizin benzer aramalardaki diğerlerine kıyasla ne kadar güçlü ve popüler olduğunu ifade eder. Arama sıralamasında “zirveye” giden yarış hiç bitmeyen bir yarış olduğundan, herkes sürekli rekabet halindedir.

Yetki, alan adı veya web sitenizin sayfaları aracılığıyla ölçülür. Çok teknik olmadan gerçekten belirlemek zordur, ancak geniş anlamda, rakiplerinizden daha yüksek sıralama yapmanın anahtarı, kullanıcının arama sorgusuyla alakalı kaliteli içerik sağlamaktır, anahtar kelime araştırması bu süreçte önemli bir rol oynar.

Arama Motoru Örümcekleri / Tarayıcıları

Her arama motorunun, tüm dünyadaki web sitelerini analiz etmek ve dizine eklemek için sürekli olarak “tarama” yapan farklı bir “bot” kümesi vardır. Bir web sitesinin sıralamasına “karar verirken” odaklandıkları bazı şeyler başlık etiketleri, anahtar kelime etiketleri, başlık etiketleri ve köprülerdir. Ayrıca, web sayfalarınızı (alt etiketler gibi) bağlamsal hale getiren ve neyle ilgili olduklarını açıkça tanımlayan sayfa içi sıralama faktörlerini de arayacaklardır.

Tarayıcılar hakkında not edilmesi gereken bir şey, sistemi aldatmaya çalışan insanları cezalandırmak için kuralların düzenli olarak değişebilmesidir ve bu nedenle kaliteli içeriğe sahip meşru web siteleri ödüllendirilir.

Gizli Anlamsal Dizinleme (LSI)

LSI, Google’ın siteleri anahtar kelimelere göre arama ve dizine ekleme şeklini ve kelimelerin bir aramanın veya belirli bir içerik grubunun içeriğine nasıl uyduğunu ifade eder. AI ilerlemeleri, arama motorlarının belirli aramaların bağlamını daha ayrıntılı olarak anlamasını mümkün kılıyor, bu nedenle uzun kuyruklu anahtar kelimelerin gelecekte arama motorları için olduğundan daha fazla “anlamı” olabileceği düşünülüyor geçmiş.

Anahtar Kelime Araştırması

Üst düzey SEO değeri için yazmak gerçekten anahtar kelimelerin nasıl kullanılacağı ile ilgilidir. Blog oluştururken, SEO’nun içerik bağlamında nasıl davrandığının temellerini keşfetmeye yardımcı olması için Yoast for WordPress gibi bir özelliği kullanabilirsiniz . Anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini nasıl kullanacağınızı anlamak için Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi basit bir şey veya temel öngörülü aramalar da kullanabilirsiniz.

Anahtar kelimelerin en iyi türünü, miktarını ve yerleşimini ve bunların nereye yerleştirileceğini bulmak, web sitenizin iyi sıralandığından emin olmanın merkezinde yer alır. Neyin nereye gittiğini araştırmayı öğrenmek çok önemlidir.

analiz

Yerinde analiz temel olarak kendi siteniz üzerinde kontrolünüz olan her şeyi ifade ederken, şantiye dışı ise diğer sitelerden bağlantılar gibi kontrolünüz olmayan verileri ifade eder. Bu tür SEO’ların her birinin nasıl ayrı ayrı ve başından itibaren nasıl davrandığına dair net bir anlayışa sahip olmak iyi bir fikirdir.

Bu iş terimini biliyorsanız, rekabetçi analiz SWOT (güçlü yanlar, zayıflık, fırsatlar ve tehditler) analizine benzeyecektir. Temel olarak rakiplerinizin eylemlerini değerlendirebilir ve bunu kendinizinkini bilgilendirmek için kullanabilirsiniz.

Link Oluşturma

Bir SEO işinin en zor kısımlarından biridir, ancak etkili bağlantı kurma size zaman içinde değer vermeye devam edecektir. Bu bağlantılar doğal olarak içeriğinizin değerli olduğunu ve ona tekrar bağlantı kurmak isteyen insanlardan gelebilir, diğerleri ‘outreach’ bağlantı kurma çabalarından gelecektir, bu, blog yazarlarına ve yüksek alan adı yetkilisine sahip diğer sitelere yaklaşmanız gerektiğinden daha zordur ve onları sitenize geri bağlanmaya ikna edin. Temel olarak Google’a ve diğer arama motorlarına web sitenizin geçerli olduğunu ve bulunduğunuz bölgede bir otorite olarak görüldüğünü gösterir.

Kendi web siteleriniz ve bloglarınızla denemeler yapın
SEO konusunda uzmanlaşmanın en iyi yolu nedir? Kollarınızı toplayın ve sıkışıp kalın. Sadece SEO becerilerinizi uygulamak için kolayca bir web sitesi oluşturabileceğiniz birçok platform var. WordPress bunu yapmak için en kolay ve en güvenilir yerlerden biridir ve ücretsiz olarak yapabilirsiniz. İlk olarak, web sitenizi kimin barındırdığını belirlemeniz gerekir; sitenizi oluşturmaya ve optimize etmeye yoğunlaşabilirsiniz. Bu sadece kendiniz için harika bir uygulama değil, aynı zamanda bilginizi büyütmeniz ve pazarlamanız için sürecin gerekli bir parçasıdır.

Eğitiminize yardımcı olacak SEO araçları
Google, trafik modellerini ve sıralama anahtar kelimelerini analiz etmenize yardımcı olacak birçok erişilebilir araca ( Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi ) sahiptir.

SEM Rush ve MOZ , SEO’yu artırmanıza yardımcı olacak en büyük ve en iyi araçlardan ikisi. Her iki site de her seviyeden insanın daha iyi bir anlayış kazanması için son derece erişilebilir ve bilgilendiricidir.

Wordtracker Anahtar Kelime Öneri Aracı , başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir dizi SEO veri özelliği sağlar. Premium paket için biraz ekstra maliyet olsa da, ücretsiz olarak deneyebilir ve yatırım yapmak istediğiniz bir şey olup olmadığını görebilirsiniz.

WebConfs 15 Dakika SEO Kontrolü size büyük arama motorlarında sıralamanızı değiştirecek şeylerin bir listesini verir. Sıralamanızı etkileyebilecek çeşitli faktörleri size tanıtmak için harika bir inceleme aracı ve başlangıç ​​noktasıdır.

Serbest SEO uzmanları için pazarlama ipuçları
Bugün herhangi bir serbest çalışanın farkına varmak için bugün ağır bir pazarlama yapması gerekiyor. Çevrimiçi görünürlüğünüzü artırmanın, otoriteyi artırmanın ve alanınızdaki diğer kullanıcılarla bağlantı kurmanın bazı yolları.

Potansiyel müşterilerinizin veya B2B iş ortağınızın okuyabileceği yayınlara konuk blogları oluşturma ve gönderme
Otorite oluşturmak için sosyal medya sitelerini bloglarla birlikte kullanın
Meetup gibi ağ grupları . com
Dijital pazarlamacılara yönelik Facebook grupları
Quora ve Reddit gibi forum sitelerine geri dönüşler

Bir SEO serbest çalışanı olarak iş nasıl bulunur
Serbest bir SEO uzmanı olmak biraz cesaret ister ve hatta bazı yerel eğitim almak veya bazı temel kurslar almak isteyebilirsiniz, ancak Google’da terbiyeli sıralanan basit bir web sitesi oluşturmayı öğrenmek çok zor değildir.

Temel bir web sitesi oluşturduktan ve birkaç örnek oluşturduktan sonra, biraz iş bulmanız gerekir. Bugünlerde serbest çalışanlara adanmış çok sayıda Facebook grubu ve web sitesi var ve Upwork gibi web sitelerinde de birçok başlangıç ​​işi var – bu sonsuza kadar çalışmak için ideal bir yer olmayabilir, ancak bir portföy oluşturmak için harika bir yer.

Bir haftasonunun daha iyi bölümünde birçok SEO temellerini öğrenebilirken, oyunun gerçek bir kavrayışını elde etmek için bazı çevrimiçi dersler, ağ ve gerçek hayat web sitelerinde pratik yapmak için biraz zaman vermek daha iyi bir fikirdir.

Dijital Pazarlama Yüksek Lisans Diploması ile yarının zorluklarını karşılamak için gerekli araçları ve teknolojileri öğrenin . Bugün bir broşür indirin!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Dilerseniz Çerez-Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Gizlilik Politikasını Oku