Domain Otoritesi (DA) Nedir? – Yeni Başlayanlar İçin Tam Kılavuz

 

Domain Authority puanı, SEO dünyasında yeni bir ifade değildir, ancak alan adı otoritesinden habersiz birçok blogcu vardır ve önemi vardır.

Aşağıda, “alan adı otoritesi” (alan adınızın otorite puanını nasıl kontrol edeceğiniz de dahil!) Ve bilmeniz gereken bazı ek ilgili terimler hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenebileceğiniz ayrıntılı bir kılavuz bulunmaktadır.

Alan adı yetkilisi, web sitenizin arama motorlarında ne kadar iyi sıralanacağını tanımlayan ana faktörlerden biridir.

“Eski günlerde”, bir web sitesi sayfa sırasına göre tartıldı. Artık alan adı ve sayfa yetkisi, herhangi bir alan adının sıralanmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Bu önemli konuyu sizinle paylaşmak istedim çünkü alan adı otoritesinin (DA) ne olduğunu anladıktan sonra, yetkili bir blog oluşturmaya odaklanmaya başlayabilirsiniz.

Sayfa İçeriği

Alan adı otoritesi nedir?
Alan adı otoritesi nasıl kontrol edilir?
MozRank nedir?
MozTrust nedir:
Alan adı otoritesi nasıl iyileştirilir:
Alan adı otoritesi nedir?
Alan adı otoritesi, bir web sitesini 1-100 ölçeğinde (100 en iyi ve 1 en kötü) derecelendirmek amacıyla Moz (SaaS şirketi) tarafından oluşturulan bir metriktir. Yani bir web sitesinin alan adı otoritesi ne kadar yüksekse, arama motorlarındaki sıralaması da o kadar yüksek olur.

Etki alanı otoritesini SEO çabanızın bir ölçüsü olarak düşünmek yerine, diğer sitelere karşı rekabetçi bir metrik olarak düşünün. Web sitenizin DA puanını rakibinizin sitesiyle karşılaştırırsanız, daha yüksek DA puanına sahip sitenin arama motoru aramalarında daha üst sıralarda yer alması muhtemeldir!

DA , siteye işaret eden bağlantı sayısı ve bağlantı kök alanlarının sayısı gibi temelde sitenize bağlantı veren diğer sitelerin sayısı gibi 40 sıralama sinyalinden oluşur ! (Bkz. MozTrust, MozRank, vb.)

DA, tüm alan adının otoritesini ölçer. Benzer şekilde, PA (sayfa yetkisi) tek bir sayfanın ölçüsüdür.

Alan adı otoritesi nasıl kontrol edilir?
Web sitenizin DA’sını kontrol etmek için kullanabileceğiniz çevrimiçi olarak birkaç alan adı yetkilisi denetleyicisi vardır. Birincisi, alan adınızı veya alt alan adresinizi yazdığınız resmi Moz açık site gezgini ve size en son DA puanını gösterecek.

İşte blogum için bir DA raporu:

alan adı Yetkilisi denetleyicisi
Chrome veya Firefox tarayıcısı kullanıyorsanız , herhangi bir web sayfasının alan adı yetkisini ve sayfa yetkisini kontrol etmek için MozBar uzantısını kullanabilirsiniz . Bunu yapmanızı kesinlikle öneririz.

Alan adı otoritesi sıralama faktörleri 40’tan fazla sinyalden oluşur, ancak web sitenizin alan adı otoritesini artırmak için şu anda yapmaya başlayabileceğiniz birkaç şey vardır.

Öncelikle MozRank ve MozTrust’u anlayarak iyi DA’yı neyin oluşturduğunu anlayalım.

MozRank nedir?
MozRank, bir alan adının bağlantı profiline göre ölçülür. İnternetteki herhangi bir web sayfası için sayfayı işaret eden bağlantı sayısına göre hesaplanır.

Miktarla birlikte, bağlantı veren sayfaların kalitesi de önemli bir rol oynar. Web sitenize bağlanan bir avuç kaliteli sayfa, web sitenize işaret eden birçok düşük kaliteli bağlantıdan daha iyi bir MozRank derecesi verecektir.

MozRank 0-10 arası bir ölçekte ölçülür ve 10’u en yüksektir. İnternet’teki bir web sayfası için ortalama bir MozRank derecesi 3’tür.

MozTrust nedir:
MozTrustMozRank gibi, MozTrust da bağlantılara bağımlıdır. Bununla birlikte, MozTrust ile ölçülen şey, web’deki güvenilir bir web sitesine ne kadar yakından bağlandığınızdır. Örneğin, bir hükümet web sitesi veya bir .edu web sitesi genellikle güvenilir web siteleri olarak kabul edilir. Bir sekmede bağlıysanız (.gov sitesi “A” adlı bir siteye ve “A” sitesi size bağlantı verir), daha iyi bir MozTrust sıralamasına sahip olmanız daha olasıdır. MozTrust’u web sayfanız ile güvenilir bir kaynak arasındaki mesafeyi gösteren bir bağlantı sıralaması olarak düşünün.

MozTrust ayrıca 0-10 arası bir ölçekte ölçülür ve son derece güvenilir web sitelerinden (Wikipedia, hükümet siteleri, üniversite siteleri vb.) Bağlantılar alarak MozTrust sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

Şunları yapabilirsiniz Moz SEO MozTrust hakkında daha fazla bilgi .

MozTrust’u etkileyen faktörler:

Hangi web sitelerine bağlandığınız: Mümkün olduğunda her zaman kaliteli web sayfalarına bağlantı verin ve spam veya yasa dışı sitelere bağlantı vermeyin.
Alan adı kayıt bilgileri: Rand tarafından alan adı kayıt bilgilerinizin alan adınız için güven faktörüne karar vermede önemli bir rol oynayabileceği öne sürülmüştür. Aynı veya benzer alan adı kayıt bilgilerine sahip 10 web siteniz varsa ve 10 üzerinden 8’i kötü web sitesiyse, 2 kaliteli web siteleri için güven kazanmanızı zorlaştırabilir.
Kullanıcı veri sinyalleri: Bu, kullanıcıların web üzerinde nasıl etkileşim kurduğuna bağlıdır ve Google araç çubuğu, Google analizi, ücretsiz Wifi gibi çeşitli kaynaklar aracılığıyla toplanır.
Alan adı yaşı: Alan adınızın olabildiğince yaşlanmasına izin verin çünkü ne kadar büyük olursa o kadar iyidir. Bu konuda fazla bir şey yapamazsınız, ancak alan adınızı tekrar tekrar değiştirmemeye çalışın. Bir BlogSpot blog yazarıysanız , en baştan özel bir alan adı kullanmak iyi bir fikirdir .
Not: MozRank değeri yüksek ancak MozTrust düzeyi düşük bir web sitesinin veya web sayfasının farkına varabilirsiniz. Bunun nedeni, kısa sürede çok sayıda bağlantı oluşturarak MozRank’ı manipüle etmenin kolay olması olabilir.

Alan adı otoritesi nasıl iyileştirilir:
Alan adı otoritenizi geliştirerek, arama motoru sıralamanızı geliştirme şansınızı da artırıyorsunuz. DA’yı, bir web sitesinin Google aramada ne kadar rekabetçi olduğunu hesaplamanın bir yolu olarak düşünün . Bir web sitesinin etki alanı otoritesi ne kadar yüksek olursa, web sitesini geçmek o kadar zor olur. Benzer şekilde, blogunuz için bağlantı oluşturma üzerinde çalışırken, iyi bir etki alanı yetkisine sahip web sitelerinden bağlantılar almaya çalışmalısınız. daha yüksek Domain yetkisi puanı.

Bir blog yazarı olarak, aşağıdaki iki faktörle ilgilenmelisiniz:

Blogunuzun alan adı otoritesini artırmak
Yüksek DA’ya sahip diğer bloglardan / web sitelerinden bağlantılar ve bahsetme.
Aşağıda, DA ve PA’nız üzerinde maksimum etkiye sahip olacak sıralama faktörlerinin bir listesi (açıklamalar ile birlikte):

Alan adının sona erme günleri:

Bu muhtemelen alan adı sıralamanızı etkilemek için şu anda yapabileceğiniz en kolay şeydir. Son kullanma tarihi son derece güçlü bir faktör değildir, ancak iyi bir web sitesinin oluşturulmasında belirleyici bir faktördür. Arama motorlarına bu uzun ömürlü web sitelerine güvenilebileceğini gösterir. Alan adınızın önümüzdeki yıl içinde sona erecek şekilde ayarlanması durumunda, alan adınızı önümüzdeki 3-4 yıl boyunca uzatmanızı öneririz. Sadece birkaç dolara mal olacak ve uzun vadede size yardımcı olacaktır.

Sitenize daha fazla bağlantı alın:

Muhtemelen DA puanınızı en çok etkileyen faktör budur. Mümkün olduğu kadar çok geri kazanmak için deneyin , ancak bu bağlantıların kaliteli sitelerden olduğundan emin olun . Geri bağlantılar satın alır veya düşük kaliteli sitelerden bağlantılar alırsanız (otomatik yöntemler kullanarak), yarardan çok zarar görürsünüz. (Bkz: Google Penguen ve negatif SEO )

Bağlantı profilinizi çeşitlendirin:

Birkaç siteden tonlarca link almak yerine, farklı kaynaklardan kaliteli linkler almaya odaklanın. Bu, çeşitli coğrafi konumlardan, çeşitli alan adı uzantılarından ve birbirine bağlı olmayan kaynaklardan bağlantılar içerir. Söylemeye gerek yok, bağlantılar alakalı olmalı ve yüksek kalitede olmalıdır.

İç bağlantı yapısı :

Bu, kolayca kontrol edebileceğiniz önemli bir faktördür. Son zamanlarda bir Wikipedia sayfasını ziyaret ettiniz mi? Dahili bağlantılarının ne kadar güçlü olduğunu fark ettiniz mi? Her yayının blogunuzdaki 2-3 başka gönderiyle bağlantılı olduğundan emin olun ve yeni bir blog yayını yayınladığınızda geri dönüp eski yayınlarınızdan bağlantı oluşturun. Bu aynı zamanda eski mesajlardan yenisine bağlantı suyunu da geçirecektir.

Kötü bağlantıları kaldırın:

Yeni bağlantılar oluşturmanın yanı sıra, sitenize işaret eden kötü bağlantıları da izlemelisiniz. E-posta bildirimleri almak için geri bağlantıları izlemek için bir hizmet kullanabilirsiniz . Kötü bir bağlantı sitenize işaret ettiğinde, kaldırılmasını sağlayın veya bu bağlantıları yok saymak için Google Reddetme aracını kullanın.

Okunmalıdır : LinkPatrol eklentisi harici kötü bağlantılar sorunumu nasıl düzeltir?
Nişinizde yetkili bir kaynak olun:

Makalelerinizin kalitesi, makalelerin sayısından daha önemlidir. Haftada sadece 2-3 yüksek kaliteli yayın yayınlamak, 7 vasat veya düşük kaliteli içerik yayınlamaktan çok daha iyidir.

Yüksek kaliteli içerik yayınlamanın yanı sıra, nişinizde yetkili bir site olmak için çalışın. Haber kırıcı olun veya okuyucunuzun web sitenizdeki her sayfaya güvendiğinden emin olun. Bu, genel kullanıcı deneyimi ve arama motoru sıralamanız üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Doğrudan artan alan adı otoritesi ile ilgili olduğundan emin değilim , ancak kesinlikle sitenizin arama motoru sıralamasını yükseltir .

Not: Alan Adı Yetkilisi 40’tan fazla sinyal kullanır ve Google’ın arama motoru sıralamalarına bakar. Google’ı mutlu ederseniz DA puanınız da zamanla artar.

Yerinde SEO:

Bu, bağlantı suyunun geçtiği yerleri, arama motoru botlarının sitenizi taramasının ne kadar kolay olduğunu ve içeriğinizin ve navigasyonunuzun ne kadar kullanıcı odaklı olduğu gibi şeyleri kontrol ettiği için web sitenizin arama motoru optimize edildiğinden emin olun.

Yerinde SEO ile odaklanmanız gereken birkaç şey:

Noindex arşiv sayfaları ( Etiketleriniz, kategorileriniz , sayfalandırma ve yazar arşiv sayfalarınızda Noindex )
Site Haritası dosyası (Altbilginizde ve robots.txt dosyanızda bir site haritası dosyası bağlantısı bulun). Site haritası dosyanızı Google ve Bing gibi büyük arama motorlarına gönderdiğinizden emin olun .
Meta başlık ve ana sayfanın Meta açıklaması
Blog yayınınızda doğru başlık hiyerarşisini koruyun. İşte SEO için başlık etiketlerinin nasıl kullanılacağına dair iyi bir kılavuz .
Web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlayın

Sayfadaki SEO referansına sayfa yükleme süresini dahil edebilirdim, ancak Google sayfa yükleme süresini resmi bir sıralama faktörü haline getirdiğinden, web sitenizin yükleme süresine büyük önem vermeye başlamanız gerektiğine inanıyorum . Sitenizin mevcut yükleme süresini kontrol etmek için tools.pingdom ( Daha fazla site burada ) gibi siteleri kullanabilirsiniz . Siteniz 3 saniye içinde yüklenmiyorsa, sitenizin hız optimizasyonu üzerinde çalışmaya başlamalısınız. WordPress blog yazarları için hızlı bir kontrol listesi:

yalnızca en iyi WordPress barındırma şirketlerini kullanın .
Yüklemeden önce resimlerinizi sıkıştırın ve optimize edin.
Süper Önbellek , WP Roketi veya W3 Toplam Önbellek gibi bir önbellek eklentisi kullanın .
İçeriğinizi sunmak için bir CDN kullanın. Cloudflare’dan ücretsiz CDN kullanabilirsiniz – ( burada enefitlerden bahsedilir )
Sosyal Medya Pazarlaması ve Markası:

Sosyal medya, içeriğinizin sıralamasında önemli bir rol oynar. Sosyal medyanın alan adı otoritesi için bir sıralama faktörü olup olmadığı tartışmalıdır, ancak kesinlikle Google arama motoru sıralama algoritmasında bir sıralama faktörüdür. Markanızın ve bloglarınızın tüm önemli sosyal medya platformlarında bulunduğundan emin olun. Ayrıca okuyucularınızın içeriğinizi sosyal medya platformlarında paylaştığından emin olun. Bu sıralamayı artırmaya yardımcı olur ve endekslemeyi geliştirir.

S. Etki alanı yetkilisi denetleyicisinin ne sıklıkta güncelleme aldığını merak ediyor musunuz?
Genellikle ayda 1-2 kez.

Sonuç:
O günlerde, Google sayfa sıralaması internetteki herhangi bir web sayfası için bir faktördü, ancak kusurlu bir sistemdi. Kendi deneyimim, içeriği olmayan bir blog için bir PR3 aldığımda, sadece geri bağlantılar oluşturduğumda bunu kanıtladı. Öte yandan, bir alan adı otoritesi puanı iyi durumdadır ve şu anda internetteki bir web sayfasının sıralamasını ve otoritesini ölçmenin en güvenilir yoludur.

Sitenizin alan adı otoritesi puanına hiç odaklanmadıysanız, yukarıda belirtilen alan adı otoritesi denetleyicilerinden bazılarını kullanmanız ve DA puanınızı kontrol etmenin zamanı gelmiştir. DA puanınız düşükse, daha yüksek DA puanı almak için yukarıdaki ipuçları üzerinde çalışmaya başlamalısınız.

Bir sorunuz mu var? Commenst bölümünden soru sormaktan çekinmeyin!

Bu kılavuzu Facebook ve Google Plus’ta başkalarıyla paylaşmayı unutmayın.

Paylaşmak önemsemektir

Yazar: Harsh Agrawal
Akıldan bir blog bilim adamı ve kalpten tutkulu bir blogcu. ShoutMeLoud Fountainhead (Ödüllü blog), çeşitli uluslararası forumlarda konuşmacı. Hayat sloganı: Yapabildiğin kadar yaşa! Öğretin ve ilham verirken ve dişleriniz varken Gülümseyin.
55 comments

Oldest
comments first
Enter your comment…
Pravesh Singhal
I bought domain for my blog but i never thing about it .. Today you share valuable artical for me and now i understand about domain.
Thanks dear Harsh

Vote: 0
Reply
Neil
Great guide Harsh.
DA is really one of the most important SERP factors out there. Improving your DA can boost the ranking of all pages on your blog. Everyone should actually focus on DA. Glad you came out with this Guide.

Neil

Vote: 2
Reply
Salman
Great article, I have a question about DA. Earlier one of my website had good DA but recently many spam websites(more than 300) started linking to some of my pages. It also decreased the DA and also the website is not ranking well in Google.

I have disavowed the unnatural links but i don’t think its working. Should I remove that articles or should i do something else? Please help me.

Vote: 0
Reply
Soumyakanti Ray
Very good article indeed Harsh.
Really DA is a very important factor for Bloggers nowadays. This article is well enough to understand every single thing about DA. Thanks for this great guide ?

Regards,
Soumyakanti Ray

Vote: 0
Reply
Istiak Rayhan
Hey Harsh,

Thanks for sharing this detailed post.

Though I heard a lot about DA, but I never give much attention to DA. It seems that it’s the time to take DA seriously as Google Pagerank is dead. I think higher DA might help us to get direct advertising and sponsored posts as webmasters are considering DA as the best way to measure a popularity of a blog.

I am going to work on above tips to get higher DA. I really like the first one – extending the expiry of domain name. It does make sense.

Vote: 0
Reply
Tanmoy Das
Awesome detail description about DA. I have a question about DA, does DA decrease from high value to low? If yes what are the possible reason? As my blog’s Da decreased by 1 point.

Vote: 0
Reply
Muhammad Haris
Great article, then why you use different niche blogs if Shout me loud DA is good then you have higher chance to get rank in search engine.

Many Thanks,
Muhammad Haris

Vote: 0
Reply
Mimarc
I think linking of internal pages is really a big factor if you really want to have a good DA which helps us to build a solid Domain Authority in long run.

Vote: 0
Reply
Aashish
it has been so long i am out of these stuff, i had seen plenty of bloggers these days talking about DA in most of Seo groups in Facebook. When i read this post and now i am happy to say i am clear about DA of a website and more information you knitted here. Thanks Harsh (y)

Vote: 0
Reply
Ben Sibley
Great overview Harsh.

Alan Adı Otoritesinin logaritmik bir ölçeğe dayandığını bilmek de yararlıdır. Bu, 40-50 DA arasındaki farkın 30-40 DA arasındaki farktan çok daha büyük olduğu anlamına gelir.

Oy: 0
cevap
MS Qureshi
Cevabımı aldım basit bir web sitesinin DA ne kadar önemli olduğunu gösterir.

Oy: 0
cevap
Syed Mohsin
Selam Harsh.
Burada ele alınan başka bir kilometre taşı makalesi… İyi geri dönüşler ve kaliteli içerik elde etmenin DA’yı kesinlikle artıracağını, ancak yaş faktörü hakkında biraz kafam karışacağını kabul ediyorum ”. 25 veya 30+ DA’ya ulaşmak için bir alan ne kadar olmalı? ”

Oy: 0
cevap
Suresh
Ayrıntılı gönderi için teşekkür ederim Harsh. Moz blogunu okuduktan sonra, izlenecek birkaç şey yazmaya başladım.

Quicksprout, Shoutmeloud’a (blogunuz) gittim ve şimdi beyne beslenmesi gereken birçok ilginç şey buluyorum.

Sağladığınız adım adım desen kesinlikle yardımcı olabilir ve bugünden itibaren üzerinde çalışmaya başlayacaktır. Başlangıç, site hızından olacaktır ? Yine, bunu açıkça ortaya koyduğunuz için çok teşekkür ederiz ve kesinlikle öğrencilere yardımcı olur.

Blogumdaki her şeyi deneyecek ve neyin işe yaradığını size bildireceğim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Dilerseniz Çerez-Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Gizlilik Politikasını Oku