Backlink Nedir ? SEO ya Etkisi Var mı ?

Bir backlink basitçe bir web sitesinden diğerine bir bağlantıdır. Google gibi arama motorları backlink’i bir sıralama sinyali olarak kullanır, çünkü bir web sitesi başka bir web sitesine bağlandığında, içeriğin dikkate değer olduğuna inandıkları anlamına gelir. Yüksek kaliteli geri bağlantılar, bir sitenin arama motoru sonuçlarında (SEO) sıralama konumunu ve görünürlüğünü artırmaya yardımcı olabilir.

Backlink nedir

Geri Bağlantılar Nasıl Çalışır?
Geri bağlantılar, arama motoru algoritması, SEO ve web sitenizi büyütmek için genel stratejinizde önemli bir rol oynar .

Geri bağlantıları düşünmenin en kolay yolu web siteleri arasında sohbet etmek olacaktır.

Örneğin, John bir blog yazarı ve bir spor etkinliği hakkında çok ilginç bir makale yazıyor.

Başka bir blog yazarı Samantha, bakış açısını paylaşırken John’un makalesine bağlantı veriyor. İyi bilinen çevrimiçi dergi sitesinde konu hakkında yazdığı için, bu, John’un gönderisine bir geri bağlantı oluşturur.

Çevrimiçi dergi popüler olduğundan, diğer birçok site makalesine geri dönecektir. Bu, çevrimiçi derginin otoritesini arttırır ve John’un makalesi de saygın bir siteden değerli bir geri bağlantı alır.

Temelde bir kazan-kazan.

Geri Bağlantı Türleri
İki temel geri bağlantı türü vardır ve biri diğerinden daha değerlidir. Her birine ve sitenizi nasıl etkilediğine hızlı bir göz atalım.

Geri Bağlantı Türleri

Bir Nofollow etiketi bir bağlantı yok saymak için arama motorları söyler. Bir siteden diğerine herhangi bir değer aktarmazlar. Bu nedenle, genellikle arama sıralamanızı veya görünürlüğünüzü iyileştirmede yardımcı olmazlar.

Dofollow bağlantıları, herkesin istediği geri bağlantı türüdür. Sadece saygın sitelerden gelenlerin en değerli olduğunu unutmayın. Bu tür backlink arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, kötü veya ‘toksik’ olarak kabul edilen dofollow bağlantıları vardır. Bu bağlantılar şüpheli sitelerden gelir veya arama motoru hizmet şartlarını kırarak kazanılır.

Bu, Google’ın sitenizi cezalandırmasına hatta dizini kaldırmasına neden olabilir . Unutmayın, bu geri bağlantıların miktarıyla değil, sıralamadaki farkı yaratan kaliteyle ilgilidir.

Geri Bağlantılar Nasıl Alınır?
Sitenize geri bağlantı oluşturmak zaman ve çaba gerektirir. Web siteniz için kaliteli geri bağlantılar oluşturmaya başlamanın 7 basit yolu.

Sosyal medya profillerinize sitenize bağlantılar ekleyin.
Zaten iyi sıralanan bir gönderi için Google’da arama yapın ve ardından geliştirin ve genişletin.
Liste yayınları, “nasıl yapılır” yayınları, “neden” yayınları, Infographics veya gömülü videolar içeren yayınlar oluşturun. Bu biçimler genellikle standart gönderilerden daha fazla geri bağlantı alır.
Nihai rehber mesajlarını yazın. Bunlar birkaç bin kelime içeren çok uzun mesajlardır ve konunun her açısını kapsar.
Diğer bloglara ve web sitelerine konuk gönderileri yazın
Niş veya endüstrinizdeki etkileyicilerle iletişim kurun ve onlara sitenizde bağlantı vermek isteyebilecekleri bir makaleyi anlatın.
Endüstrinizdeki etkileyicilerle röportaj yapın ve onlara bir bağlantı gönderin, şüphesiz sitenize geri döneceklerdir.
Ayrıca rekabetçi backlink araştırması yapmaya başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, iyi sıralama yapan rakiplerinizin geri bağlantılarını görmeniz gerekir.

SEMrush gibi bir geri bağlantı aracı , bu bağlantıları bulmanıza yardımcı olabilir, böylece bu alan adlarını kendi bağlantı oluşturma stratejinizin bir parçası olarak hedeflemeye başlayabilirsiniz.

seo için bağlantı kurma

Geri Bağlantılarımı Nasıl Kontrol Edebilirim?
Google Arama Konsolu, SEMRush, Ahrefs vb. Dahil olmak üzere web sitenizin geri bağlantılarını kontrol etmenizi sağlayan çeşitli backlink izleme araçları vardır.

Geri bağlantılarınıza dikkat etmek çok önemlidir. Google Web Yöneticisi Yönergeleri, toksik web sitesi sahiplerinden bağlantılarını sitenizden kaldırmasını istemenizi gerektirir. Bunu yapmazsanız, Google web sitenizi cezalandırabilir ve sayfa sıralamanız arama sonuçlarında düşmeye başlar.

Bu nedenle, bu 3 soruya nasıl cevap verileceğini bilmek önemlidir:

Tüm geri bağlantılarımı nerede bulabilirim?
Toksik olup olmadıklarını nasıl bilebilirim?
Toksik backlink sitesi sahipleriyle nasıl iletişim kurabilirim?
Neyse ki, doğru araçlarla cevap kolaydır.

Sitenizi büyütmenize ve geri bağlantılarınızı görmenize yardımcı olması için Google Arama Konsolu’nu kullanabilirsiniz , ancak çok zaman alabilir ve yapabilecekleriyle sınırlıdır.

Ancak, daha hızlı ve daha iyi araçlar mevcuttur. Örneğin, SEMrush kullanarak , bu üç önemli soruyu ve daha fazlasını hızlı bir şekilde cevaplayabilirsiniz.

SEMrush, özellikle geri bağlantılarla ilgilenen iki ana alana sahiptir. Birincisi rakiplerinizi incelemenizi sağlayan Backlink Analizi bölümü, ikincisi ise Backlink Denetimi alanı.

Sitenize gelen tüm geri bağlantıları bulmanızı sağladığından Backlink Denetim bölümüne hızlı bir göz atalım.

backlink denetimi

Ardından, SEMrush’un Backlink Denetim aracı her backlink’i kontrol eder ve toksik olanları sıralar. Bu şekilde, Google web sitenizi cezalandırmadan önce toksik geri bağlantıları bulabilir ve reddedebilirsiniz.

backlink belirteçleri

Ve SEMrush ile ilgili en iyi şeylerden biri, toksik web sitesi sahibine doğrudan kullanıcı ekranından e-posta göndermenizi sağlar.

SEMrush gibi bir araçla, anahtar kelime araştırması yapabilir, rakiplerinizin geri bağlantılarını görebilir ve kendinizinkileri tek bir yerden yönetebilirsiniz.

Backlink profilinizi takip etmek, sitenizin değeri hakkında çok şey söyleyecektir ve sitenizin SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır.

Bu kılavuzun, geri bağlantıların ne olduğunu ve bunları web sitenizi büyütmek için nasıl kullanabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Dilerseniz Çerez-Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Gizlilik Politikasını Oku