Kurumsal 2020’de Başarılı Olmak İçin VR ve AI Nasıl Kullanılacak

Kurumsal düzeydeki işletmeler, 2020’de ilerlemek için VR ve AI’yi nasıl kullanacakları ilginç bir sorudur.

Rehberimizde açıkladığım gibi “ VR ve Artırılmış Gerçeklik: İş fikriniz için hangisi en iyisi? ”, VR (Sanal Gerçeklik) ve AR (Artırılmış Gerçeklik) önemlidir! Kurumsal işletmeler için geniş bir uygulama yelpazesine sahiptirler.

“ Yapay Zekanın Artıları ve Eksileri ” kılavuzumuzda açıklandığı gibi, işletmelerde çok sayıda yapay zeka kullanım örneği vardır .

2020’de rekabette öne geçmek için VR ve AI’yı işletmenizde nasıl kullanıyorsunuz? Bu kılavuzda tam olarak bunu açıklıyorum. Okumaya devam etmek!

İÇİNDEKİLER
Yapay zeka, AR ve VR teknolojileri işletme için neden önemlidir?
1. Kurumsal AI ve kurumsal VR çözümlerini uygulayacağınız alanları belirleyin
2. Kurumsal VR AI geliştirme projenizi planlayın
3. VR ve yapay zeka kurumsal uygulamalarınızı geliştirmek için bulut platformları bulun
4. AI’nızı geliştirmek için araçlara ve teknolojilere karar verin ve karma gerçeklik kurumsal uygulamalar
5. Kurumsal VR AI uygulamasını proaktif bir şekilde güvence altına alma
6. Kurumsal AI ve kurumsal VR geliştirme için doğru kişilere yerleştirme
Son düşünceler

YAPAY ZEKA, AR VE VR TEKNOLOJİLERİ İŞLETME İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?
sanal gerçeklik

İşletmenizde AI, AR ve VR’ye odaklanmalı mısınız? Gerçekten yapmalısın!

Bir iş lideri olarak, AI’yı işletmenizi dönüştürmek için büyük etki yaratmak için kullanabilirsiniz. “ Yapay Zekanın 10 gerçek yaşam örneği ” nde açıkladığımız gibi , bunu birçok alanda kullanabilirsiniz, örneğin:

Müşteri servisi;
Siber güvenlik;
Sahtecilik algılama;
Algoritmik ticaret;
Satın alma tahmini.
Doğal olarak, AI büyüyen bir pazar var! Bir Müttefik Pazar Araştırması raporu , AI için küresel pazarın 2016’da 4.065 milyar dolardan 2025’te 169.411 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor.

AR’nin işiniz için de büyük bir değeri var. Büyük bir fark yaratabileceği birkaç endüstri aşağıdaki gibidir:

İç tasarım ve dekorasyon;
Güzellik;
Gaming;
Sağlık hizmeti;
Perakende;
İmalat;
Daha fazla bilgi için “ İşletmeniz için Artırılmış Gerçeklik içeriği nasıl oluşturulur? ” Kılavuzumuzu okuyun .

Bir sonraki projeniz için uzman geliştiriciler işe alın
Güvenenler

İşletmelerin sanal gerçekliği, müşteri erişimini ve operasyon verimliliğini artırmak için halihazırda kullanmaya başlayan çok çeşitli sektörlerde büyük değer sağlayacaktır. Birkaç örnek sağlık ve imalattır.

İşletmeler çeşitli fonksiyonel alanları dönüştürmek için VR kullanır, örneğin:

Ürün prototipleme ve tasarımı;
Çalışan eğitimi;
VR sohbet odalarını kullanarak işbirliği;
Daha güvenli iş yeri düzenleri tasarlama;
Ekipmanın uzaktan bakımı ve servisi.
Beklediğiniz gibi, hem AR hem de VR’nin büyüyen bir pazarı var. AR için küresel pazar 2017 yılında 4,21 milyar dolar değerinde idi ve 2023’e kadar 60,55 milyar dolara kadar büyümesi bekleniyor. Öte yandan, VR pazarının 2017’de 5,12 milyar dolardan 2023’e kadar 34,08 milyar dolara çıkması bekleniyor. Bu MarketsandMarkets raporundaki bu tahminler hakkında .

Şimdi bu teknolojileri kullanarak işletmenizi nasıl daha yüksek noktalara taşıyabileceğinizi açıklayacağım. Aşağıdakileri yapmanız gerekir:

1. YAPAY ZEKA KURULUŞU VE VR ÇÖZÜMLERİ UYGULAYACAĞINIZ ALANLARI BELİRLEYİN
AI, VR ve AR büyük bir fark yaratabilir. Ancak yine de bunları uygulayacağınız doğru alanları seçmek zorundasınız, değil mi? Bunu yapmak için, önce bir proje yöneticisi (PM) ve BT mimarı ile bir iş ekibi (BA) ile yetkin bir ekip oluşturun.

Bu ekip ile işletme / operasyon paydaşlarınız arasında yoğun tartışmalara öncülük edin. Aşağıdakilere odaklanın:

Sizin için en büyük fırsatlar hangileri?
Hangi fırsatları ele almak en kolayı?
Aynı zamanda “düşük meyveli meyveler” olan en büyük fırsatlara öncelik verin.

Muhtemelen ilk önce “Minimum Uygulanabilir Ürün” (MVP) üreteceksiniz. Başarısına dayanarak, kurumsal VR / AI çözümünüzü düzenleyebilirsiniz. İşletmenizde bir MVP’yi nasıl başlatıyorsunuz? Sonuçta, bir başlangıç ​​değilsiniz ve mevcut bir işiniz var!

Çekirdek işinizi bozamazsınız, bu nedenle aşağıdakileri sağlamanız gerekir:

Temel işinizi yürütmek için yeterli insanınız var;
Mevcut BT işlemlerinizi yürütmek için yeterli kişi var;
Bir MVP oluştururken mevcut BT işlemlerinizi yürütmek için bilgi işlem altyapısına sahipsiniz;
Bir MVP oluşturduğunuzda mevcut BT uygulamalarınız / varlıklarınız güvende olur.
Yardıma mı ihtiyacınız var? “ Temel işinizi aksatmadan bir kurumsal MVP oluşturma ” kılavuzumuz tam da ihtiyacınız olan şey.

Yazılım geliştirme ekibiniz ve iş paydaşlarınız arasındaki yapılandırılmış tartışmalara dayanarak, dahil edeceğiniz özelliklere karar verin. Ayrıca MVP’niz için özelliklere öncelik vermeniz gerekir.

Aşağıdakileri yapın:

Önerilen özelliklerin müşterileriniz ve / veya dahili kullanıcılarınız üzerindeki etkisini analiz edin. Bunun için “acı ve kazanç haritası” gibi araçlar kullanın.
MVP özelliklerine öncelik vermek için “önceliklendirme matrisi” gibi araçlar kullanın.
Bu araçları ve teknikleri nasıl kullanabileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Bilgiler için “ Şık bir MVP oluşturmak için 5 ipucu ” kılavuzumuza göz atın .

2. KURUMSAL VR AI GELİŞTİRME PROJENİZİ PLANLAYIN
Bu projede nasıl başarı elde edersiniz? Cevap, tam bir planlamada yatıyor.

Bir AI geliştirme projesinin planlanmasının birkaç özel husus içerdiğini unutmayın. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Bir sonraki projeniz için uzman geliştiriciler işe alın
62
Uzman
geliştirme ekibi, 1.200 en iyi geliştirici
100+
İşletme
son 3 yılda bize güvendi

Yapay zekayı neden kullanasınız? Yapay zekanın geleneksel “kural tabanlı otomasyon” u getirdiği “akıllı otomasyon” dan yararlanacak bir kullanım durumunuz var mı? Bunu belirleyin.
Hangi AI yeteneklerini kullanmalısınız? Yapay zeka, makine öğrenimi (ML), doğal dil işleme (NLP) vb. Gibi çok çeşitli yetenekleri kapsar. İhtiyacınız olan yetenekleri belirleyin.
Önerilen AI sistemini “eğitmek” için veri kaynağınız nedir? Yapay zeka sistemleri çok miktarda veriyi “öğrenir”. Veri seti ne kadar büyük olursa, AI sisteminiz o kadar iyi “öğrenir”! Egzersiz veri kümenizi tanımlayın.
AI geliştirme projenizi planlama konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Rehberimiz “ AI geliştirme yaşam döngüsü: Açıklaması ” tam da ihtiyacınız olan şey!

Daha sonra, bu projenin diğer yönlerini planlamanız gerekir. Bunu yaparken neyi düşünmelisiniz? Aşağıdakileri göz önünde bulundur:

Ne tür uygulamalar geliştiriyorsunuz? Büyük olasılıkla web ve mobil uygulamalar geliştireceksiniz, ancak hangi tür mobil uygulamalar en iyi değeri sunar? En iyi “kullanıcı deneyimini” (UX) ve performansı sundukları için yerel mobil uygulamalar geliştirmenizi öneririz.
Hassas kurumsal bilgilerinizi korumanız gerekiyor, değil mi? Uygulamalarınızı nasıl koruyacağınızı planlayın.
BT altyapı yönetimine zaman harcamak yerine gelişime nasıl odaklanacaksınız? Bunun için bulut bilişim platformlarını kullanmanızı tavsiye ederim.
Hangi teknolojileri kullanmalısınız? Mantıklı bir teknoloji yığını seçin.
Kullanabileceğiniz geliştirme araçları var mı? Bu, AI geliştirme platformlarını, AR / VR geliştirme araçlarını ve 3. taraf SDK’larını / API’lerini içerebilir . Gereksinimlerinizi karşılayan araçları belirleyin.
API’larınızı nasıl geliştirirdiniz? REST (Temsili Durum Transferi) API geliştirme için fiili standart olduğundan RESTful API’leri geliştirmenizi öneririm.
Yüksek kaliteli yazılımı nasıl geliştirirdiniz? Kodlama kılavuzlarına, kapsamlı testlere ve sistematik incelemeye odaklanın.
Yetkili kişilere binmeyi planlayın.
Bu planlama konusunda yardım mı arıyorsunuz? “ Uygulamanızın başarısını garanti etmek için en iyi geliştirme yaklaşımı nedir? ”.

3. VR VE YAPAY ZEKA KURUMSAL UYGULAMALARINIZI GELİŞTİRMEK İÇİN BULUT PLATFORMLARI BULUN
Geliştirmeye odaklanabilmek için hangi bulut platformlarını kullanabilirsiniz? Burada hem web hem de mobil uygulamaları düşünmeniz gerekiyor.

Web uygulamanız için AWS Elastik Beanstalk kullanmanızı öneririz . AWS’nin sunduğu bir “Hizmet Olarak Platform” (PaaS) teklifi.

Elastik Beanstalk kullanıyorsanız aşağıdaki avantajları elde edebilirsiniz:

Bulut altyapısını, ağ oluşturma, işletim sistemi, ara katman yazılımı ve çalışma zamanı ortamını yönetir. Gelişime zaman ayırıyorsunuz!
Ayrıca, API’leri kolayca entegre edebilirsiniz, Elastik Beanstalk sağlam DevOps araçları sunar.
Tanınmış bir PaaS platformuysanız web uygulamanızı kolayca ölçeklendirebilirsiniz.
PaaS platformları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? “ 2020 için en iyi 10 PaaS sağlayıcısı ” kılavuzumuzu okuyun .

Mobil uygulamanız nasıl? Mobil arka uç için bir “Hizmet Olarak Mobil Arka Uç” (MBaaS) platformu kullanmanızı öneririz. AWS Amplify , aşağıdaki avantajları sunduğu için mükemmel bir seçimdir:

Amplify, bulut altyapısını ve kalıcı depolamayı yönetir. Sonuç olarak, mobil arka uç oluşturmak ve yönetmek için zaman harcamanıza gerek yoktur. Ön uç ve iş mantığına odaklanabilirsiniz.
Amplify, API’leri entegre etmeyi kolaylaştırır, ayrıca “push bildirimleri” ve kullanıcı yönetimi gibi özellikleri kolayca uygulayabilirsiniz.
Bir MBaaS platformu kullanıyorsanız mobil uygulamanızı kolayca ölçeklendirebilirsiniz.
Rehberimiz “ Hizmet Olarak En İyi Mobil Arka Uç Nasıl Seçilir (MBaaS)? ”Bu avantajları ayrıntılı olarak açıklıyor.

4. AI VE KARMA GERÇEKLİK KURUMSAL UYGULAMALARINIZI GELİŞTİRMEK İÇİN ARAÇLAR VE TEKNOLOJİLERE KARAR VERİN
Hangi araçları ve teknolojileri kullanmalısınız? Aşağıdakileri tavsiye ederim:

VR gelişimi için Amazon Sumerian’ı düşünün . Bununla 3D sürükleyici deneyimler oluşturabilirsiniz. Ayrıca karakterler ve sahneler oluşturabilir, VR varlıklarını yayınlayabilir ve düzenleyebilirsiniz. Daha fazla VR geliştirme aracını keşfetmek ister misiniz? “ VR geliştirme için 10 harika araç ” kılavuzumuzu okuyun .
Amazon Sümer, bir AR geliştirme aracı olarak da harika! Alternatif olarak Vuforia ve Wikitude gibi diğer AR geliştirme araçlarını keşfedebilirsiniz. Rehberimiz “ Doğru kurumsal AR çözümünü seçme konusunda nihai rehber ” size yardımcı olabilir.
Çeşitli bulut AI geliştirme platformlarından birini kullanabilirsiniz. Microsoft Azure AI platformu ve Google Cloud AI platformları birkaç örnektir, ancak daha fazlasını “ 2020’nin en iyi Yapay Zeka yazılım geliştirme araçları ” kılavuzumuzda bulabilirsiniz .
AI yazılımınızı sıfırdan da geliştirebilirsiniz. Python, güçlü kütüphanelere sahip olduğu için AI / ML kodlaması için mükemmel bir seçimdir. “ Julia vs Python: Bu yeni programlama dili kralı çözemez mi? ” Kılavuzumuzdaki avantajlarını açıkladım. ”.
Planlanan web uygulamanızı geliştirmek için js kullanın . Bu açık kaynaklı çalışma zamanı ortamı, performans ve ölçeklenebilir web uygulamalarının kodlanmasına yardımcı olur ve daha iyi üretkenlik için birçok yararlı çerçeve kullanabilirsiniz. Avantajlarını anlamak için “ Node.Js yazılım geliştirme için 10 harika araç ” kılavuzumuzu okuyun .
Yerel Android uygulamanızı kodlamak için Java’yı kullanabilirsiniz. Java, ölçeklenebilir, performanslı ve güvenli Android uygulamalarının kodlanmasına yardımcı olur ve yerel Android geliştiricilerinin çoğu bu dili bilir.
Önerilen yerel iOS uygulamanızı kodlamak için Swift’i kullanın . Bu modern dil, güçlü özellikleri nedeniyle oldukça popülerdir, ayrıca ölçeklenebilir ve performans gösteren iOS uygulamalarını da kodlayabilirsiniz. “ Objective-C projenizi Swift’e nasıl taşıyabilirim? ” daha fazla bilgi için.
Birkaç temel olmayan özelliği uygulamak için pazar lideri 3. taraf API’lerini kullanabilirsiniz. Buna bir örnek “ anlık bildirimler özelliği ve Android uygulamanıza uygulamak için“ Firebase Cloud Messaging ”(FCM) kullanabilirsiniz. Bu özelliği iOS uygulamanıza uygulamak için “ Apple Anlık Bildirimler hizmetini ” (APN) kullanın.
RESTful API’lerinizi geliştirirken veritabanı çözümlerine ihtiyacınız var, değil mi? RDBMS’ye (İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemi) ihtiyacınız varsa PostgreSQL’i öneririm . Belge veritabanı kullanmanız gerekiyorsa, MongoDB kullanmanızı öneririz . Rehberimiz “ Mobil uygulamanız için RESTful API nasıl oluşturulur? ”, RESTful API’leri geliştirmenize yardımcı olabilir.

5. PROAKTİF OLARAK KURUMSAL VR AI UYGULAMANIZIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMA
Hassas kurumsal verilerinizi güven altına almanız gerekiyor, değil mi? Bunun anahtarı, uygulama güvenliği konusunda proaktif bir şekilde strateji oluşturmaktır. Aşağıdakileri yapın:

Enjeksiyon, hassas bilgileri ortaya çıkarma, bozuk kimlik doğrulama vb. Gibi önemli uygulama güvenlik açıklarını azaltın.
Güvenlik ve uyumluluk testini düşük öncelikli görevler olarak ele almak yerine CI / CD kanalınıza ekleyin.
Şifreleme, çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA), gerçek zamanlı tehdit istihbaratı, yeni nesil güvenlik duvarları ve antivirüs çözümleri gibi araçları ve teknikleri kullanın.
Kimlik doğrulama jetonu, dijital imza, şifreleme, kotalar, azaltma ve güvenli ağ geçitleri gibi teknikleri kullanarak API’larınızı koruyun.
Karma bulut dağıtımı kullanmayı düşünün. Bu şekilde, hassas verileri özel bir bulutta işleyen iş yüklerini çalıştırabilirsiniz.
Uygulamanızı nasıl güvende tutacağınızı mı merak ediyorsunuz? “ Fintech uygulamanızı nasıl güvence altına alırsınız ” kılavuzumuza göz atın .

6. KURUMSAL AI VE KURUMSAL VR GELİŞTİRME İÇİN DOĞRU KİŞİLERE
Geliştirme ekibinizde hangi rollere ihtiyacınız var? Aşağıdaki roller için yerleşik yetkili kişiler:

UI tasarımcıları;
AR / VR geliştiricileri;
AI geliştiricileri;
Web geliştiricileri;
Yerel Android ve iOS geliştiricileri;
Test;
DevOps mühendisleri.
Yetkili insanları nasıl bulurum? Biz DevTeam.Space’de size yardımcı olabiliriz! “ İyi bir yazılım geliştiricisi nasıl bulunur ” kılavuzumuzu okuyun .

Tek başına testle tüm hataları tespit edemediğiniz için deneyimli kod denetleyicilerine de ihtiyacınız vardır. Yetkili kod gözden geçirenleri bulmak zor olabilir, ancak DevTeam.Space’de size yardımcı olmak için buradayız! “ Kodunuzu incelemek için neden DevTeam.Space’i seçmeniz yazılım ürününüzün başarılı olmasını sağlayabilir ” kılavuzumuzu okuyun .

SON DÜŞÜNCELER
AI, VR ve AR gibi teknolojileri içeren bir kurumsal çözüm uygulamak zor olabilir! Herhangi bir AR / VR teknoloji işletmesinin işi kesilir. Uçtan uca proje yönetimi başarınızın anahtarıdır. DevTeam.Space olarak, veri odaklı Agile süreçlerimiz sayesinde sadece ihtiyacınız olan yeteneklere sahibiz ! Bize ulaşın.

Kaynak Backlinko

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Dilerseniz Çerez-Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Gizlilik Politikasını Oku