Google Ads Kalite Puanı ve Reklamlarınıza Etkileri

Kalite Puanı Nedir ve Google Reklamlarını Nasıl Etkiler?
PPC, özellikle Google Ads konusunda uzmanlaşmaya çalışıyorsanız, Kalite Puanını sağlam bir şekilde anlamanız gerekir. Çünkü Kalite Puanlarınız ücretli arama kampanyalarınızın maliyeti ve etkinliği üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Nasıl kredi puanınız bir kredi için uygun olup olmadığınızı ve faiz oranınızın ne kadar yüksek olduğunu etkileyebiliyorsa, Google Kalite Puanı da PPC reklamlarınızın performansını ve her bir tıklama için ne kadar ödeme yapacağınızı etkiler.

Kalite Puanı Nedir?
Kalite Puanı nedir? Kalite Puanı, Google’ın hem anahtar kelimelerinizin hem de PPC reklamlarınızın kalite ve alaka düzeyine ilişkin derecelendirmesidir. Sizin belirlemek için kullanılan tıklama başı maliyet (TBM) ve reklam açık artırma sürecinde reklam sırasını belirlemekte maksimum teklifinize ile çarpılır. Kalite Puanınız aşağıdakiler dahil olmak üzere birden çok faktöre bağlıdır:

Sizin tıklama oranı (TO).
Her bir anahtar kelimenin reklam grubuyla alaka düzeyi.
Açılış sayfası kalitesi ve alaka düzeyi.
Reklam metninizin alaka düzeyi .
Geçmiş Google Ads hesap performansınız.
Bunlar temel Kalite Puanı bileşenleridir. Google dışında hiç kimse Kalite Puanı algoritmasında her bir faktörün ne kadar “ağırlığını” bildiğini, ancak tıklama oranının en önemli bileşen olduğunu biliyoruz. Reklamınızı gören daha fazla kişi reklamı tıkladığında, Google’a reklamlarınızın kullanıcılar için alakalı ve yararlı olduğunu gösteren güçlü bir işarettir. Buna göre Google sizi aşağıdakilerle ödüllendirir:

Daha yüksek reklam sıralamaları
Daha düşük maliyetler
Google Kalite Puanını Artırmanın Yararları
Binlerce PPC hesabını analiz ederek Kalite Puanının Google Ads ve Bing Ads’teki başarınızla doğrudan bir ilişkisi olduğunu biliyoruz. By Kalite Puanlarınızı optimize , yatırım yüksek getirisi (YG) için kendinizi ayarlarını yapacak. Çünkü daha yüksek Kalite Puanları dönüşüm başına daha düşük maliyetle ilişkilidir! Dönüşüm başına maliyet, tıklama başına maliyetten farklıdır. Bu, her bir tıklama için ne kadar ödeme yaptığınız değil, biri ücretsiz deneme sürümüne kaydolurken veya ürün satın alma işlemi gerçekleştirirken ister gerçekleştirmesini istediğiniz işlemi gerçekleştirdiğinde ne kadar ödediğinizi gösterir. Her tıklama bir dönüşümle sonuçlanmadığından, dönüşüm başına maliyet genellikle tıklama başına maliyetten daha yüksektir.

Neyse ki, güçlü Kalite Puanları tıklama başı maliyeti hem düşürmek ve dönüşüm başına maliyeti.

Kalite Puanı Etkisi
Genel olarak, Google Ads ve Bing Ads’teki Kalite Puanınız ne kadar yüksek olursa, dönüşüm başına maliyetiniz o kadar düşük olur. Unutmayın, yüksek bir Kalite Puanı Google’ın PPC reklamınızın potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşıladığını söylemenin yoludur. Potansiyel müşteri ihtiyaçlarını ne kadar iyi karşılarsanız, Google reklam tıklaması için sizden o kadar az ücret alır.

kalite puanı ve tbm
Google Ads Kalite Puanınızı Nasıl Artırıyorsunuz?
Google Ads ve Bing Ads’teki Kalite Puanı, reklamlarınızın nerede ve ne sıklıkta göründüğünü belirlediğinden, hesabınızda tutarlı bir şekilde çalışarak derecelendirmelerinizi artırmak önemlidir. Bu, çabalarınızı çeşitli kilit alanlara odaklayarak elde edilebilir:

Anahtar Kelime Araştırması – Genel trafiğinizin büyük kısmına katkıda bulunabilecek uzun vadeli fırsatlar da dahil olmak üzere, kampanyalarınıza eklemek için yeni ve yüksek derecede alakalı anahtar kelimeler keşfedin .
Anahtar Kelime Organizasyonu – Anahtar kelimelerinizi, tek tek reklam kampanyalarına daha etkin bir şekilde bağlanabilecek sıkı, organize gruplara ayırın.
Reklam Metnini Hassaslaştırma – Tek tek reklam gruplarınızı daha iyi hedefleyen PPC reklam kopyasını test edin. Daha etkili reklamlar, Kalite Puanını artırmanın en iyi yollarından biri olan daha yüksek TO elde eder.
Açılış Sayfalarını Optimize Etme – Doğrudan reklam gruplarınızla bağlantı kuran ve ziyaretçilerden anahtar kelimeden dönüşüme kadar tutarlı bir deneyim sağlayan sayfalar oluşturmak için açılış sayfası en iyi uygulamalarını izleyin.
Negatif Anahtar Kelimeler Ekleme – Bütçenizi boşa harcayan alakasız arama terimlerini sürekli araştırın, tanımlayın ve hariç tutun.
Gördüğünüz gibi, Kalite Puanı öncelikle bir alaka düzeyi ölçüsüdür ve anahtar kelime Kalite Puanını iyileştirmek, TBM kampanyalarınızı küçük, iyi organize edilmiş, sıkıca örülmüş anahtar kelime gruplarına yapılandırmaktır. Daha iyi anahtar kelime araştırma ve organizasyon da doğal olarak hedeflemek için izin reklamlarınızda ve web sitesi içeriğinin kalitesi ve özgünlüğünü artıracaktır tam sizin teklifleri aramaya olması en muhtemel seyirci.

Düşük Google Ads Kalite Puanları, temel olarak anahtar kelimeler, reklam grupları, reklam metni ve açılış sayfası içeriği arasındaki bağlantısızlığın sonucudur. Bir Google Ads hesabı, uygun anahtar kelime gruplarında organize anahtar kelimeler, belirli reklam gruplarına karşılık gelen reklam metni ve reklam metninin teklifiyle bağlantılı açılış sayfaları içerdiğinde, yüksek bir Kalite Puanı doğal olarak gelir. Kalite Puanı formülünüzü iyileştirmek için kolay ve kusursuz bir yanıt olmasa da, alaka düzeyine dikkat etmek puanlarınızı önemli ölçüde artıracaktır.

Diğer Google Ads Kalite Puanı Kaynakları
Kalite Puanının nasıl çalıştığı ve puanlarınızı nasıl artıracağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Aşağıdaki kaynakları inceleyin:

Google Ads Hacking : (Yakın) Mükemmel Kalite Puanı Nasıl Alınır : Süper Yüksek Puanlara sahip Google Ads hesaplarının özelliklerini (ve bunları kendiniz nasıl başarabileceğinizi) öğrenin.
Süper Yüksek Tıklama Oranları için Tam Kılavuz : Kalite Puanı büyük ölçüde tıklama oranlarına göre belirlenir, bu nedenle insanların dikkatini çeken güçlü reklamlar yazmak çok önemlidir. Bu ücretsiz kılavuzda, iyi bir TO’yu neyin oluşturduğunu ve harika Kalite Puanları ve düşük tıklama başına maliyetlerle “tek boynuzlu at” reklamlar oluşturmak için kendi TO’larınızı nasıl artıracağınızı öğreneceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Dilerseniz Çerez-Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Gizlilik Politikasını Oku